Korupcija je štetna pojava koja se do sada proširila u sve sfere društva u većem ili manjem obimu.
Imuni na korupciju nisu ostali ni privredni subjekti. Svjedoci smo brojnih afera korupcije u privredi u svijetu, ali i kod nas.
Brojne velike automobilske, farmaceutske, tekstilne i druge kompanije u svom poslovanju susretale su se sa aferama korupcije koje su uočene i sankcionisane.
Prostor za korupciju kada je privreda u pitanju, javlja se u oblastima dodjeljivanja ugovora, podsticaja, zapošljavanja radnika, rješavanja administrativnih poslova, postupaka i slično.
Izloženost privrede koruptivnim radnjama, između ostalog, uslovljena je i zakonima koji ostavljaju dosta prostora za korupciju prema sprovedenim analizama.
Strah privrednika za prijavu korupcije i dalje je na visokom nivou.
Prema stavovima privrednika, izloženost korupciji znatno se povećava sa povećanjem broja kontakata privrednika sa javnim službenicima.
Istraživanja sprovedena u različitim zemljama svijeta pokazuju da se prostor za korupciju smanjuje uvođenjem javnih registara kojima se smanjuje administracija.
Privrednici smatraju da je za suzbijanje korupcije u privrednom sektoru neophodno akcenat staviti i na uvođenje elektronskog pružanja javnih usluga sistemom umrežavanja.
Na taj način postiće se racionalno korišćenje vremena i smanjiti korupcija.
Prema mišljenju privrednika, neophodno je takođe raditi na sljedećem:
- Razvijati visoku svijest o štetnosti korupcije – lično i kod drugih;
- Razvijati svijest o potrebi odbacivanja ponude da učestvujemo u korupciji – lično i kod drugih;
- Razvijati svijest o potrebi saradnje s tijelima krivičnog gonjenja – lično i kod drugih.
Ovaj članak je omogućen zahvaljujući velikodušnoj podršci američkog naroda putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost Omladinskog centra “Vermont” i Otisak.ba i kao takav ne odražava nužno stavove USAID-a niti Vlade SAD-a.
Izvor: Otisak.ba